Milli Eğitim Bakanı Tekin, yeni müfredat taslağına gelen tepkilere yanıt verdi: Çağı yakalamamız için yapmamız gerekiyor

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, açıkladıkları yeni müfredat taslağına gelen tepkilere yanıt vererek, “Bilgiye ulaşmanın kolay olduğu dönemde biz hâlâ bilgi yüklemeye devam edersek o zaman biz çağdaş ülkelerden kopmuş oluruz. Çağı yakalamamız için yapmamız gerekiyor. Ben bu tür konuları istişare ile paydaşlarla konuşarak çözme taraftarıyım.” dedi. Bakan Tekin, gelen ciddi görüşleri değerlendirdiklerini de ifade etti. 

Milliyet’ten Abdullah Karakuş’a konuşan Bakan Yusuf Tekin özetle şu açıklamaları yaptı: 

“Dünya ile karşılaştırdığımızda öğrencilerimizin aşırı bir yükü var. Bilgiye erişmenin zor olduğu dönemde oluşturulan içerikler mümkün olduğunca fazla bilgi yüklemek üzerine oluşmuş. Çağ değişti. Bilgiye ulaşmanın kolay olduğu dönemde biz hâlâ bilgi yüklemeye devam edersek o zaman biz çağdaş ülkelerden kopmuş oluruz. Çağı yakalamamız için yapmamız gerekiyor.”

 2023 yılı haziran ayından beridir müfredat revizyonu konuşuyoruz. “Benim hazırlığım var” diyen sendika, STK her kim varsa “buyursun getirsin” dedik. Askıya çıkış tarihlerini de yorum gelsin siye sürekli erteledik, erteledik. Bizim de kendimize göre bir tarihimiz var. Takvim sıkıştı. Şimdiye kadar hiç görüş bildirmeyenler “süreyi uzatın” diyerek engellemek istiyorlar. Ben bunu engelleme süreci olarak görüyorum. Bir haftaydı. Üç gün daha uzattık pazartesiye kadar (bugüne kadar). Yüzde 50 uzattık. Yeter artık. Bundan sonrası benim de yapacağım işi engeller. Gelen görüşlerin istatistiklerini alıyorum. Gelen görüşleri uzmanlar değerlendiriyor. Detaylı rapor hazırlayanlar var. Sadece “siz ne yapmak istiyorsanız biz yaptırmayız” diyenler de var. Ciddi olanları değerlendireceğiz.

CHP’ye eleştiri: Benden randevu isteselerdi, programımı ertelerdim

Siyasetçilerin (CHP’lilerin) kendi tabanlarına mesaj vermek için bu tür şovların (MEB’in önüne gelmesi) içerisine girmelerini saygıyla karşılıyorum. Ama bunu yaparken müfredatla ilgili bir öneri paketiyle gelseydiler, yani bu şovu öneri ile yapsaydılar daha mutlu olurdum. Benden randevu isteselerdi Diyarbakır programını ertelerdim. 

Biz Türkiye’deki eğitim sisteminin daha iyiye gitmesi için alınması gereken ne tür kararlar varsa alacağız. Kararlılıkla gitmemiz lazım. Çünkü bu problemler halının altına süpürülerek bir yere varamayız. Ben bu tür konuları istişare ile paydaşlarla konuşarak çözme taraftarıyım.”


TIKLAYIN – MEB’in müfredat taslağına tepki: Tek adam rejiminin yaratmaya çalıştığı müfredatı reddediyoruz

TIKLAYIN – Geleceğimiz askıda: Yeni müfredat taslağı üzerine (1)

TIKLAYIN – Eğitim Reformu Girişimi’nden MEB’e çağrı: 10 yılda hazırlanan müfredat, bir haftada değerlendirilemez; geribildirim süresini uzatın

TIKLAYIN – Eğitimde müfredat tartışması; “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli”ne itirazlar yükseliyor

TIKLAYIN – MEB yeni müfredat taslağını paylaştı: Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x